afarineshebartar.ir

کد خبر: ۳۴۵
آفرینش برتر به تأثیر نشاط اجتماعی بر گذر از مشکلات اقتصادی و اجتماعی جوامع امروز می‌پردازد؛

نشاط اجتماعی، آثار فراوانی بر زندگی شهروندان و بر کلیت جامعه دارد که توجه به آنها، منجر به توسعه اجتماعی خواهد شد. بدیهی است که در جامعه با نشاط، تولید بهتر، اشتغال بیشتر و اقتصاد سالم‌تری خواهیم داشت و تداوم آن نیز توسعه همه جانبه و پایدار را در پی خواهد داشت. با وجود رسمی بودن دین اسلام در ایران و تاکید اسلام بر شادی، ایرانیان در رتبه بندی نشاط در میان کشور‌های جهان، جایگاه مناسبی ندارند و بهبود این وضعیت، مستلزم برنامه ریزی و همکاری با متفکران اجتماعی و فرهنگی دغدغه‌مند است.

تاریخ انتشار: ۱۰:۵۸ - ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
پ

آفرینش برتر- ساجده رحیمی- امروزه یکی از مهمترین نیاز‌های افراد در جوامع، نشاط اجتماعی و امنیت روانی است. زندگی در کلانشهرها، انسان‌ها را از نشاط دور ساخته و دغدغه‌ها، نوع تفکر و سلامت روان آن‌ها را تحت الشعاع قرار داده است. وقتی صحبت از نشاط می‌شود عموما به شادی می‌اندیشیم در حالی که نشاط جنبه‌های گوناگونی دارد و رضایت و امیدواری درونی را نیز شامل می‌شود. در جوامع مختلف، نشاط متناسب با فرهنگ، آداب و رسوم، ملیت، مذهب و... آن جامعه مورد بررسی قرار می‌گیرد که می‌تواند موجب تحول و تکامل درونی انسان‌ها شود و به فرآیند رشد و توسعه جامعه سرعت بیشتری بخشد، اما به طور کلی، نشاط احساسات مثبت و رضایت بخشی است که هر فرد در زندگی اجتماعی خود آن را تجربه می‌کند.

 

نیاز به نشاط اجتماعی ، توسعه پایدار و نقش رسانه ملی
اندازه‌گیری و سنجش میزان توسعه همواره به عنوان یکی از مهمترین موضوعات مورد توجه بسیاری از صاحب‌نظران اقتصادی و توسعه و همچنین سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان بوده است. درگذشته معیار‌های توسعه‌ی جوامع را عوامل اقتصادی و سیاسی تعیین میکردند، اما امروزه آنچه اهمیت به سزایی در توسعه دارد میزان رضایت افراد از زندگی و نشاط اجتماعی آنان است. نشاط اجتماعی، آثار فراوانی بر زندگی شهروندان و بر کلیت جامعه دارد که توجه به آنها، منجر به توسعه اجتماعی خواهد شد مانند تعلق اجتماعی، همبستگی اجتماعی، مسئولیت پذیری اجتماعی، وفاق اجتماعی، ارتقای شاخص‌های سلامت روانی و اجتماعی، افزایش رضایت از زندگی یا رضایت شغلی، پویایی اجتماعی، کاهش هزینه‌های مردم، افزایش امید در جامعه، زندگی متعادل و با ثبات، ارتقای کیفیت زندگی، افزایش خلاقیت و نوآوری، کاهش آسیب‌های اجتماعی (به ویژه در جوانان) و….

بدیهی است که در جامعه با نشاط، تولید بهتر، اشتغال بیشتر و اقتصاد سالم‌تری خواهیم داشت و تداوم آن نیز توسعه همه جانبه و پایدار را در پی خواهد داشت. درگزارشی که سازمان ملل در سال ۲۰۱۸ میلادی و در آستانه " روز جهانی شادی" در ۲۰ مارس منتشر کرده است، ۱۵۶ کشور جهان از نظر درآمد، امید به زندگی، آزادی، حمایت اجتماعی، اعتماد و سخاوتمندی مورد بررسی قرار گرفته اند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، کشور‌های نروژ، دانمارک، ایسلند، سوئیس، هلند، کانادا، نیوزیلند، سوئد و استرالیا به ترتیب در رتبه‌های دوم تا دهم شادترین کشور‌های جهان در سال ۲۰۱۸ قرار دارند و کشور فنلاند برای جایگاه نخست انتخاب شد. فنلاند کشوری در حوزه اسکاندیناوی است که به واسطه زمستان‌های طولانی و تاریک و تابستان‌های کوتاه به «سرزمین خورشید نیمه شب» معروف است که مردم آن بالاترین میزان رضایت در زندگی را دارند. در نظر سنجی شادترین کشور جهان برای مهاجران نیز، بار دیگر فنلاند از میان ۱۱۷ کشور جهان در جایگاه نخست قرار گرفت. در حال حاضر، فنلاند ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که حدود ۳۰۰ هزار نفر آن‌ها مهاجر هستندنیاز به نشاط اجتماعی ، توسعه پایدار و نقش رسانه ملی
در این گزارش، آمریکا با ۴ پله سقوط نسبت به سال گذشته در رتبه هجدهم قرار گرفته است. عوامل اصلی کاهش شادی در آمریکا که به واسطه روی کار آمدن دونالد ترامپ تشدید شده، فساد تجاری و از بین رفتن اعتماد مردم به نهاد‌های دولتی عنوان شده است. همچنین مواردی از قبیل، چاقی، اپیدمی مواد مخدر، و افسردگی به طور مستقیم بر سلامت و شادی آمریکایی‌ها تاثیر گذاشته است.

با وجود رسمی بودن دین اسلام در ایران و تاکید اسلام بر شادی، ایرانیان در رتبه بندی نشاط در میان کشورهای جهان،جایگاه مناسبی ندارند. خداوند در آیه ۱۷۰ سوره آل عمران می‌فرماید:" فَرِحِینَ بِمَا آتَاهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَیَسْتَبْشِرُونَ بِالَّذِینَ لَمْ یَلْحَقُوا بِهِمْ مِنْ خَلْفِهِمْ أَلَّا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ"، "آنان به فضل و رحمتی که خدا نصیبشان گردانیده شادمانند، و دلشادند به حال آن مؤمنان که هنوز به آن‌ها نپیوسته‌اند و بعداً در پی آن‌ها به سرای آخرت خواهند شتافت که بیمی بر آنان نیست و غمی نخواهند داشت." این نوع شادمانی که در قرآن به‌عنوان فضیلت اخلاقی از آن یاد شده، شادمانی به خاطر فضل و بخشش الهی است که بهترین انواع شادی‌ها محسوب می‌شود. در جای دیگری خداوند می‌فرماید: " قُلْ بِفَضْلِ اللَّهِ وَبِرَحْمَتِهِ فَبِذَٰلِکَ فَلْیَفْرَحُوا هُوَ خَیْرٌ مِمَّا یَجْمَعُونَ "، "بگو که باید منحصرا به فضل و رحمت خدا شادمان شوند (و به نزول قرآن مسرور باشند) که آن بهتر و مفیدتر از ثروتی است که می‌اندوزند." اسلام دین نشاط و شادمانی است و جوامع اسلامی باید بیش از دیگر کشور‌ها نشاط اجتماعی را گسترش دهند که البته حد و مرز آن نیز مشخص شده است.

قسمت عمده‌ای از نشاط اجتماعی توسط خود افراد ایجاد می شود و گسترش می یابد. به عنوان مثال سلامت جسمی، هدفمند بودن در زندگی، موقعیت اجتماعی امیدواری، امید به آینده و.. مواردی هستند که موجب نشاط اجتماعی میشوند و خود فرد باید به آن‌ها دست پیدا کند. اما شاخص‌هایی هستند که جامعه عهده دار آن است مانند شاخص‌های اعتماد و سرمایه اجتماعی، احساس رضایت و.... برخی از شاخص‌ها نیز نیازمند همکاری بیشتر فرد و جامعه هستند که احساس خوشبختی و شادکامی از مهم‌ترین آنهاست. به عبارتی این معیار‌ها به نوعی به ابعاد ذهنی و درونی افراد و جامعه برمی گردند.

برنامه‌های فرهنگی و تفریحی مناسب می‌تواند تا حد زیادی از فشار حاصل از مشکلات اجتماعی افراد جامعه بکاهد و نشاط را وارد زندگی روزانه کند. امروزه در کشور ما با افزایش مشکلات اقتصادی و اجتماعی، نیاز به تزریق نشاط و امید به زندگی بیش از پیش احساس می‌شود و نیاز به سازمانی که آن را دغدغه خود بداند و در جهت آن بکوشد کاملا حس می‌شود. سازمان هایی که می توانند نقش بسزایی در افزایش  شادی میان مردم ایفا کنند کم نیستند اما از میان آنها ما به بررسی نقش رسانه ملی میپردازیم.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با داشتن تعداد زیادی مخاطب در سراسر کشور، میتواند این مهم را به خوبی ایفا کند، کما اینکه در سال‌های اخیر افزایش برنامه‌هایی مفرّح مانند خندوانه و دورهمی و یا مسابقات مختلف، گام موثری در جهت افزایش شادی و سرگرمی ایفا کرده است و به نظر می‌رسد این سازمان میتواند در تهیه برنامه‌هایی که تماشاگران زیادی را به خود اختصاص می‌دهد موثر باشد و حتی از همین طریق و با کمی برنامه ریزی و استفاده از جامعه شناسان و مردم شناسان وطنی، می تواند گام موثری در جهت اقزایش مشارکت، رضایت و اعتماد اجتماعی بر دارد و نیز کوشش بیشتری برای تنوع در آن‌ها کند، اما ضعف این سازمان در ساخت سریال‌های منسجم و نشاط آور کاملا محسوس است. سریال‌ها عموما بیانگر غم و اندوه فراوان هستند و داستان‌هایی سراسر ماتم و پر از گره را دنبال می‌کنند که می‌تواند تأثیرات منفی زیادی بر جامعه به جای بگذارد.

تجربه نشان داده است که بیشتر سریال‌هایی که در تلوزیون نمایش داده می‌شود، هموطنان را پای تلوزیون می‌نشاند و کاش مسئولین بدانند که این موضوع نه به علت خوب بودن سریالها، بلکه به خاطر نیاز مردم به نشستن در کنار خانواده و گذراندن اوقاتی بعد از کار روزانه است پس چرا به این مسئله به عنوان یک موقعیت مناسب برای فرهنگ سازی و ارتقاء نشاط در جامعه نمی‌نگریم؟ چرا با ساخت فیلمی مانند " پدر" که این روز‌ها از شبکه دو سیما پخش می‌شود، مخاطب را با اندوه و اشک با خود همراه میکنیم؟ چرا نشاط را فقط در فیلم‌های طنز خلاصه کرده ایم؟ نشاط می‌تواند در یک فیلمنامه جذاب با موضوعی واقعی و به دور از گره‌های فراوان روحی و روانی باشد. می‌تواند زندگی یک فرد عادی و موفق را به دور از غلو نمایش دهد که تماشاگر بعد از پایان آن احساس بهتری به زندگی و آینده خود داشته باشد. علاوه بر آن، فیلم‌هایی که با مضمون طنز ساخته می‌شوند نیز اکثرا بدون در نظر گرفتن شرایط سنی مخاطبان و بدون توجه به فرهنگ و مسائل اخلاقی ساخته می‌شوند و در اکثر آن‌ها "دروغ" حرف اول را میزند؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که یکی از راه‌های افزایش نشاط در جامعه می‌تواند از طریق برنامه‌های تلویزیون اتفاق بیفتد و استفاده از متفکران حوزه اجتماعی به کمتر کردن بسیاری از مشکلات کمک می کند.

نیاز به نشاط اجتماعی ، توسعه پایدار و نقش رسانه ملی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: